O výrobcích

1. Materiál pro výrobu

Pedig, překližka, dřevěné doplňky (korálky, různé přízdoby), ubrousková technika, barva na textil, slepičí vajíčka, různé přírodniny, zdravotně nezávadný vosk (odpovídající evropské normě pro povrchovou úpravu dětských hraček a výrobků přicházejících do styku s potravinami).

O pedigu

Jedním z nejpoužívanějších materiálů pro pletení košů je vedle vrbového proutí právě pedig. Je to vnitřní část popínavé liány Calamus rotang, u nás taktéž zvané ratan, pocházející z tropických pralesů jihovýchodní Asie. Po oloupání povrchové vrstvy liány se vnitřní porézní jádro používá k výrobě pedigu. Pruty dosahují různé délky a dorůstají až do sta metrů. Mají ostny, po sloupnutí tenké kůry se porézní jádro protlačí raznicemi, které z nich vyřežou proutky o stejné síle. Na výrobu nábytku se používá především ratan, na drobné pletení je vynikající pedig (je vyráběn v různých průměrech od 1 mm až po 10 mm). Jeho výborné vlastnosti jako je pružnost, snadné barvení a rovnoměrná tloušťka jej činí oblíbeným materiálem pro výrobu košíků, ošatek, podnosů a dalších zejména dekorativních předmětů.

O Madeirových kraslicích

Madeirové zdobení kraslic nepatří mezi tradiční techniky, ale díky svému zajímavému vzhledu získává v dnešní době čím dál víc příznivců. Zdobení je inspirováno výšivkou, které se říká madeirová a spočívá v prostřihávání plátna a obšívání otvorů hustými smyčkami. Vystřihování při zdobení kraslic nahrazuje vrtání dírek, které jsou pak obtahovány a ozdobovány barveným včelím voskem.

2. Údržba výrobků

Pedigové výrobky nejsou náročné na údržbu. K základní péči o ně patří odstranění prachu. Nejlepším a nejjednodušším způsobem je použití vysavače s prachovým nástavcem.

Při větším znečištění je možné výrobek krátce omýt vlažnou vodou. V případě delšího působení vody by mohl vosk, kterým jsou výrobky ošetřeny, změnit svou strukturu (např. zbělat). K čištění se nedoporučuje používat žádné kartáče apod.